Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pasażerze, poznaj swoje prawa

Treść

Pociąg przerwał jazdę lub nie dojechał na czas, przez co wiele osób spóźniło się na ważne spotkanie? – to tylko niektóre przypadki dobrze znane pasażerom wybierającym kolej jako  środek lokomocji. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przypomina o prawach osób podróżujących pociągiem.

Kontrolerzy UOKiK na bieżąco monitorują sytuację na rynku przewozów kolejowych w Polsce, czego efektem są zarówno decyzje dotyczące naruszenia konkurencji, jak i zbiorowych interesów konsumentów. 

W przypadku opóźnienia pociągu przekraczającego 60 minut przewoźnicy mają obowiązek zaoferowania pasażerom trzech opcji do wyboru. Po pierwsze, w ich gestii leży zwrot pełnego kosztu biletu na odcinku lub odcinkach trasy, które nie zostały zrealizowane, oraz za część trasy, która została już pokonana, jeśli dalsza podróż jest bezcelowa w kontekście pierwotnego planu podróży.

Inną opcją jest kontynuowanie lub zmiana trasy podróży do miejsca docelowego przy zachowaniu porównywalnych warunków przewozu w najbliższym możliwym terminie.

Kolejną propozycją, którą przewoźnik jest zobowiązany przedstawić swoim podróżnym, jest kontynuowanie lub zmiana trasy podróży do miejsca docelowego przy zachowaniu porównywalnych warunków przewozu w późniejszym, dogodnym dla pasażera terminie. Ponadto UOKiK podkreśla, że pasażerowie mogą dochodzić od przewoźnika kolejowego odszkodowania na drodze sądowej, o ile z powodu opóźnienia pasażer poniósł szkodę (np. utratę części zarobków wyniku spóźnienia do pracy).

Podróżni wybierający pociągi typu: Express, Express InterCity, Eurocity oraz EuroNight, nie tracąc prawa do przewozu, mogą żądać odszkodowania w razie opóźnienia pociągów. W przypadku powyższych podane są bardziej szczegółowe przepisy. Zgodnie z obowiązującymi zasadami podróżni któregoś z tych typów pociągów mają prawo domagać się od przewoźnika zwrotu 25 proc. ceny biletu w przypadku opóźnień od 60 do 119 minut. Natomiast po upływie 120 minut zwrot może wynieść 50 proc. pierwotnej ceny.

Ponadto każdemu podróżnemu przysługuje prawo złożenia reklamacji zarówno w razie przerwy w podróży, jak i opóźnienia. UOKiK wyjaśnia, że należy ją złożyć w formie pisemnej w dowolnym punkcie odprawy przewoźnika lub w miejscu wskazanym przez przewoźnika. Odpowiedź na reklamację powinna nastąpić nie później niż w ciągu 30 dni. W uzasadnionych przypadkach i po poinformowaniu o tym konsumenta ten czas może wydłużyć się do trzech miesięcy. Brak odpowiedzi w tym terminie oznacza uwzględnienie reklamacji.

Inną formą szukania pomocy jest złożenie do prezesa Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) skargi na odpowiedź lub jej brak na złożoną przez pasażera do przewoźnika skargę czy reklamację. UOKiK podaje, że do skargi należy dołączyć: kopię skargi skierowanej do przewoźnika, odpowiedź przewoźnika, jeżeli została udzielona, bilet na daną trasę lub potwierdzenie rezerwacji, inne istotne dokumenty potwierdzające naruszenie prawa pasażera w ruchu kolejowym. 

Urząd Transportu Kolejowego (UTK) prowadzi specjalny serwis internetowy: http://www.pasazer.info.pl/, gdzie publikowane są praktyczne informacje dla osób podróżujących koleją, w tym także sposoby składania skarg i reklamacji.

Nasz Dziennik  Środa, 30 stycznia 2013

Autor: jc