Strzał ostrzegawczy nadal wymagany
Treść
Rząd przyjął projekt ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Zakłada on m.in., że oddanie strzału ostrzegawczego, np. przez policjantów, nadal będzie wymagane. Ponadto takie służby jak ABW i BOR będą mogły używać paralizatorów.
Zmiana przepisów jest konieczna po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który w maju 2012 r. orzekł, iż przepisy kilku ustaw, odnoszących się m.in. do policji, a które dotyczą zasad stosowania przymusu bezpośredniego i odsyłają do rozporządzeń, są niezgodne z Konstytucją. Regulacje te stracą moc 5 czerwca 2013 r. TK podkreślił, że możliwość użycia broni palnej najdalej ingeruje w konstytucyjnie chronioną wolność osobistą, a nawet nietykalność osobistą, dlatego wymaga szczególnie precyzyjnego uregulowania na poziomie ustawowym.
Projekt autorstwa MSW ujednolica zasady, sposób użycia, rodzaje środków przymusu bezpośredniego oraz przypadki, kiedy mogą być użyte. „W projektowanej ustawie uregulowano kompleksowo kwestie użycia lub wykorzystania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej przez poszczególne formacje i uprawnione służby” – przekazało Centrum Informacyjne Rządu.
Mimo że pierwsza wersja zakładała rezygnację ze strzału ostrzegawczego, MSW zdecydowało, że nadal będzie on wymagany. Funkcjonariusz przed użyciem broni będzie musiał okrzykiem zidentyfikować formację, do której należy (np. krzyknąć „Policja!”). Jeśli osoba nie podporządkuje się wcześniejszemu wezwaniu funkcjonariusza, powinna zostać ostrzeżona o oddaniu strzału ostrzegawczego: „Stój, bo strzelam!”.
Jeśli zignorowane zostanie również i to ostrzeżenie, funkcjonariusz odda strzał ostrzegawczy w bezpiecznym kierunku. Od strzału ostrzegawczego będzie można odstąpić w sytuacji, gdy jego zastosowanie „będzie stanowiło zagrożenie dla zdrowia lub życia funkcjonariuszy lub innych osób”.
Jeśli projekt wejdzie w życie, Biuro Ochrony Rządu i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie będą mogły już używać jako środków przymusu bezpośredniego kaftanów bezpieczeństwa oraz pasów obezwładniających. Z kolei m.in. ABW, BOR oraz straże – ochrony kolei, marszałkowska, leśna i łowiecka – zyskają prawo do używania paralizatorów, a sama ABW – także psów służbowych jako środków przymusu bezpośredniego.
Nasz Dziennik Środa, 20 lutego 2013Autor: jc