Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Wyraźne "NIE" dla związków partnerskich w Polsce

Treść

Blisko 120 tysięcy listów zostało już przesłanych do premiera Donalda Tuska z protestem przeciwko legalizacji związków partnerskich w Polsce.

Zabiegi wokół instytucjonalizacji związków pozamałżeńskich, postulowanych przez środowiska LGBT były uważnie obserwowane i analizowane przez Centrum Prawne Ordo Iuris. Ponadto centrum przygotowało raporty zawierające analizę projektu ustawy o związkach partnerskich autorstwa posłów partii Donalda Tuska oraz opinię Sądu Najwyższego w sprawie związków partnerskich. Jak wyjaśniono w komunikacie przesłanym NaszemuDziennikowi.pl, Centrum Ordo Iuris wielokrotnie w wypowiedziach medialnych podkreślało, że nie sposób „stworzyć związków partnerskich na tyle funkcjonalnie różnych od małżeństwa, by nie naruszały konstytucyjnych gwarancji ochrony i opieki małżeństwa wyrażonych w art. 18 ustawy zasadniczej i satysfakcjonowały środowiska LGBT”.

„Podczas obrad Kongresu Kobiet premier Donald Tusk, osobiście angażujący się do tej pory w promowanie rozwiązań prawnych postulowanych przez lobby LGBT, przyznał, że nie ma warunków społecznych i politycznych dla instytucjonalizacji związków pozamałżeńskich. Ta ostatnia wymaga »faktycznej i to przygniatającej większości wśród Polaków«” – czytamy w komunikacie przesłanym NaszemuDziennikowi.pl.

Jak wyjaśniono, Centrum Prawne Ordo Iuris uzyskało dane, które „przynajmniej częściowo wyjaśniają zmianę stanowiska premiera”. W komunikacie dodano, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów udostępniła informację na temat liczby protestów przeciwko związkom partnerskim wysłanych do niej w pierwszym półroczu 2013 roku. Jak podaje Centrum Prawne Ordo Iuris, w informacji tej wyjaśniono, że „w okresie od stycznia do 24 czerwca br. do Departamentu Skarg, Wniosków i Obsługi Rady do Spraw Uchodźców KPRM wpłynęło 116 639 protestów przeciwko projektom ustaw, które zmierzają do prawnego zrównania związków osób tej samej płci z małżeństwem w ramach tzw. związków partnerskich”. „Z tego 91 469 przekazano w formie papierowej (listownie), a 25 170 drogą elektroniczną (e-mail)” – dodano w informacji KPRM.

Autor: bl